Draíochta FCI - Hodowla Psów Rasy ODIS

Historia rasy

HISTORIA PIERWSZEJ I JEDYNEJ UKRAIŃSKIEJ RASY PSÓW OZDOBNYCH

Ponad 40 lat temu mała grupa trenerów psów z Odessy rozpoczęła pracę nad nową rasą psa.
Musiała być mała, mądra i delikatna dla ludzi. 20 lat później, w wyniku skrzyżowania kilku ras, cel został osiągnięty – w Odessie były psy rasy Odis – pierwsza i jak dotąd jedyna wyhodowana na Ukrainie rasa od czasu uzyskania niepodległości.
Pokazano publicznie jak trudny był to proces i jakie są Odisy z Odessy.

ODIS to młoda ozdobna rasa psa. Z Odessą związana jest jego historia, a także nazwa. To właśnie tutaj, pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, znawcy psów z lokalnego klubu „Consensus” postanowili stworzyć miejskiego psa do towarzystwa, który powinien mieć szlachetny wygląd, pogodny charakter i kompaktowe rozmiary. Owczarek południoworosyjski w miniaturze stał się wizualnym punktem orientacyjnym.

Do krycia wybrano mieszańca, jak i psy rasowe. Bazą stał się szorstkowłosy foksterier, srebrny pudel miniaturowy i maltańczyk. Proces krzyżowania trwał ponad 20 lat, ale wynik przerósł oczekiwania. W 1999 roku urodziły się szczenięta, które w swoich cechach były dokładnie takie, jakich oczekiwali specjaliści. Jedna z nich, suczka Francik, została uznana za wzorzec rasy. To ona stała się protoplastą wszystkich przyszłych Odisów.

Jej właścicielką była jedna z uczestniczek tworzenia rasy – Irina Bakhareva. Dziś w Odessie kieruje narodowym klubem jednorasowym o tej samej nazwie. (…)

W  2006 roku Kennel Club of Ukraine oficjalnie uznał Odisa za pierwszą rasę narodową, a później zdecydował się zatwierdzić jej wzorzec i wydać rodowody. To pierwsza i jak dotąd jedyna rasa, mówi Irina Bakhareva, która jest całkowicie wyhodowana na Ukrainie. Wchłonęła to, co najlepsze: od foksteriera – wesołość, od maltańczyka – wygląd i oddanie, a od pudla – inteligencję.

Wizualnie Odis jest małym psem. Idealna wysokość to 35-37 centymetrów. Kolor – płowy, szary lub biały. Ma długi włos, który tworzy na głowie wyraziste wąsy, brodę i brwi. Jeśli chodzi o temperament, Odisy to lojalni towarzysze i psy rodzinne. Są bezpretensjonalne w życiu i opiece, nie są agresywne, dlatego łatwo dogadują się z ludźmi i uwielbiają spacerować.

„Psy te są bardzo przyjazne i dyskretne. Jeśli dobrze wyszkolony, dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Można je trzymać w małych mieszkaniach i domach na wsi. Są naprawdę bardzo rodzinne” – powiedziała Irina.

Kobieta dodała też, że przez cały okres hodowli psy nie miały żadnych poważnych patologii. Kynologom udało się osiągnąć ten wynik dzięki genetykom i innym specjalistom, którzy stale monitorowali proces kojarzenia.

„Chcieliśmy, aby ten pies sprawiał ludziom więcej przyjemności niż opieki. Dlatego od razu postawiliśmy sobie za zadanie stworzenie zdrowej rasy, która może żyć długo i aktywnie. Nasza Francisca, pierwszy Odis, żył 19,5 roku. Jej potomkowie też długo żyją: i 16 i 18. Jedynym zadaniem właściciela jest umożliwienie psu prowadzenia zdrowego trybu życia poprzez spacery i odpowiednie odżywianie” – powiedziała Irina Bakhareva.

Przez 20 lat istnienia rasy, według Iriny, Odisy stały się popularne nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie. Szczenięta zakorzeniły się już w Polsce, Izraelu, Kanadzie, Ameryce, Rosji, Holandii, Niemczech i innych krajach. Co więcej, niektórzy mają nawet hodowle, w których zaczęli hodować tę rasę. W Odeskim Klubie Narodowym o tej samej nazwie jest 450 takich psów, a na świecie w ogóle – znacznie więcej.

„Wśród naszych psów są championy Ukrainy, Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto są zwycięzcy Polski, Gruzji, Czarnogóry, Cypru, Macedonii, Czech, Bułgarii, Łotwy, Litwy i Estonii. Psy są stale wystawiane na imprezach hodowlanych. A eksperci, kontrolując je, wyznaczają kierunek rozwoju rasy “- mówi Irina.

Zapytana, dlaczego wybrali taką nazwę, kobieta wyjaśniła – bo ojczyzną tych psów jest Odessa.

„W świecie psów jest na przykład yorkshire terrier lub buldog amerykański. Wszyscy rozumieją region, w którym hodowano te rasy. Dlaczego pies wyhodowany w Odessie będzie dumnie nosił w swoim imieniu nazwę swojego rodzinnego miasta” – zauważyła Irina Bakhareva.

W 2010 roku podczas oficjalnej prezentacji rasy podczas konferencji prasowej dziennikarze żartobliwie przetłumaczyli jej skrót jako Odessa Domestic Ideal Dog. Irina Bakhareva ze śmiechem zgodziła się i dodała, że kynolodzy nie zawiedli osób mieszkających w mieście.

Źródło i prawa autorskie: www.suspilne.media